Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Yaklaşık 1 – 1.5 ay önce okumuştum Açlık Oyunları serisinin, yine kendisiyle aynı isimde olan ilk kitabı Açlık Oyunları’nı. Suzanne Collins’in 3 kitaplık bir bilim kurgu serisi olarak kaleme aldığı serinin bu ilk kitabını okumak benim için çok farklı ve çok keyifliydi. Farklıydı çünkü şimdiye kadar bu tarz kurgulanan bir roman okumamıştım. Keyifliydi, sonu en azından kötünün iyisiyle bitmişti. Uzun uzadıya konuyu detaylandırıp da, henüz okumamış olanların merakını kaçırmaya niyetim yok. Ama bazı şeyleri dile getirmezsem de bu yazının bir anlamı kalmamış olacak.

Açıkçası George Orwell ‘in 1984 isimli kitabını aklıma getirdi Açlık Oyunları. Hikayenin başrolünde Katniss Everdeen isminde 16 yaşında, annesi ve küçük kız kardeşi ile yaşayan bir kız var. Kuzey Amerika’da başkenti Capitol olan, 12 bölgeden müteşekkil bir devlet bulunuyor. Burada yaşayan halk ise Panem ulusu olarak biliniyor. Her yıl 12 bölgeden 1′er kız ve 1′er erkek çocuğun katılımı ile, toplam 24 çocuk Açlık Oyunları ismi verilen bir yarışmaya katılmak zorundalar. O yıl düzenlenen seçmelerde, Katniss’in kendisinden 4 yaş küçük olan kız kardeşi seçiliyor. Ancak Katniss bir an bile düşünmeden, kendisini öne atıyor ve kız kardeşi yerine kendisinin yarışmaya katılmasını sağlıyor. Yani bir bakıma, kendisini kız kardeşi için feda ediyor.. Bu yarışmada tek bir kural var. Çocuklar birbirlerini öldürecekler ve 24 çocuktan sadece birinin hayatta kalması, yani Açlık Oyunları’nı kazanması mümkün.

Bu kitabı okumaya yanılmıyorsam, Moskova’ya bir toplantıya gittiğim esnada, uçakta başlamış ve Moskova’da bitirmiştim. Geçen ay Nijerya’ya giderken uçakta Ateşi Yakalamak’ı yarılamış, Lagos’taki ilk iki akşamımda ise kalan yarısını da bitirmiştim. Serinin son kitabı ise Alaycı Kuş. Ne yazık ki e-kitap formatında bulamadım. Serinin ilk iki kitabı Açlık Oyunları ve Ateşi Yakalamak, e-kitap formatında Kindle’ımda yer alıyordu. Ancak bu sefer Alaycı Kuş’u basılı kitaptan okumak zorunda kalacağım ne yazık ki :) (Bu arada önemle belirtmek isterim ki, e-kitap olarak okuduğum tüm kitapların basılı kopyalarını da yazarların emeklerine saygısızlık etmemek adına satın alıyor ve kütüphaneme ekliyorum)

Yarın yine bir toplantı nedeniyle Moskova’ya gideceğim. Şu an okumakta olduğum Walter Isaacsson’un yazmış olduğu Steve Jobs ile ilgili biyografiyi yarın akşama kadar bitirebilirsem, her ne kadar seyahatlerde Kindle okumayı tercih etsem de, yanımda Alaycı Kuş’u götürmeyi ve onu orada bitirmeyi planlıyorum.

İlk fırsatta, serinin ikinci kitabı olan Ateşi Yakalamak ile ilgili bir yazı yazıp, sizlerle yine paylaşacağım.

Bence Suzanne Collins’i okumalısınız..

 

2 Comments

 • April 1, 2012 - 6:51 pm | Permalink

  http://f1204.hizliresim.com/w/1/40brj.jpg

  Karakalem çizilmiş Bir Resim.! Katnis Everdeen

 • April 2, 2012 - 10:43 am | Permalink

  Eline sağlık Cihat, çok beğendim resmi..

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  Hit Counter provided by Best Seo Packages