Arı Kovanına Çomak Sokan Kız – Stieg Larsson

Ne yazık ki Millenium Serisi 3. kitabı olan Arı Kovanına Çomak Sokan Kız ile bitti.. Serinin ilk çıktığı dönemde kapak tasarımını çok beğenmediğim için satın almamıştım ama hemen ardından bir kaç tanıdığımın tavsiyesi ve olumlu yöndeki yorumları nedeniyle okumaya karar vermiştim.

İlk olarak Ejderha Dövmeli Kız ile seri başlamıştı. Soluk soluğa okuma tabiri sanırım bu seri için en güzel tanımlama olacak ve ben de bu tanımlamayı rahatlıkla kullanabilirim. Gerçekten soluk soluğa başladı, yine Ateşle Oynayan Kız ile soluk soluğa devam etti ve Arı Kovanına Çomak Sokan Kız ile de soluk soluğa bitti kitap.

Kitap, benim düşünceme göre; hackerlar, derin devlet, duruşmaya hazırlık ve duruşma bölümleri son derece güzel bir şekilde birbiriyle bağlandırılarak 800 sayfa uzunluğa sahip olmasına rağmen bir an olsun konu kopukluğu olmadan okunabilir kılınmış. Bu konudaki başarı elbette ki yazarı Stieg Larsson ‘un.

Stieg Larsson ırkçılığa, cinsel ayrımcılığa son derece muhalif, oldukça da aktivist bir yazar. Bu seriyi aslında 10 kitap yazarak sonlandırmayı planlamış ancak 2004 yılında ani gelen ölümü nedeniyle henüz bitirmiş olduğu 3. kitabı serinin son kitabı olmak zorunda kalmıştı. Ölüm hikayesi de oldukça ilginç. 7. kattaki ofisine çıkmak için asansör düğmesine bastığında, asansörün arızalı olduğunu görünce merdivenleri kullanarak yukarıya çıkmaya çalışıyor ancak bu sırada kalp krizi geçirerek ani bir şekilde ölüyor. Mirasını Komunist İşçiler Derneği’ne bırakıyor ancak yasalara göre bu isteği kabul görmüyor ve miras babası ve erkek kardeşine bırakılıyor. Bu arada son bir not daha, Stieg Larsson’un kitabı 7 yıl içerisinde 65′ten fazla dile çevriliyor ve 50 milyonun üzerinde bir satışa ulaşıyor. Ne yazık ki bu büyük yazar, hiçbir kitabının basıldığını göremiyor.

Stieg Larsson’u da, Mikael Blomkvist’i de, Lisbeth Salander’i de unutamayacağız sanırım..

Ve tabi Erika Berger’i de :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages