Bin Hüzünlü Haz – Hasan Ali Toptaş

Thyke’nin Eylül toplantısında tartışılacak iki kitaptan birisi olmasından ötürü Hasan Ali Toptaş ‘ın Bin Hüzünlü Haz isimli kitabını okudum. Daha önce yazarın hiçbir kitabını değil okumak, adını bile duymadığım için (bu elbette ki benim ayıbımdır) açıkçası yeni bir yazarı tanıyacak olmanın verdiği heyecanla kitabımı okumaya başladım.

Yazar bu kitabı ile 1999 yılında Cevdet Kudret edebiyat ödülünü almış. Bununla birlikte yine aynı yazarın Gölgesizler isimli kitabını da okumam gerekecek.

Ne yazık ki, içimden geçeni direk söylemek durumundayım. Ben bu kitabı okurken sıkıldığım kadar, uzun zamandır hiçbir kitabı okurken sıkılmamıştım. Yazarın dili inanılmaz güzel olmasına rağmen ben bu kitabı okurken bir türlü konuya konsantre olamadım. Yazar kitabın başından sonuna dek Alaaddin’i bulma çabasında, ancak bir türlü çemberin içine giremedim okuduğumda. Hep dışarıda, yazarın kelimelerinin gücünün hatrına debelendim durdum. Sonu da tatminkar olmadı benim için..

Ekşisözlük’te kitap ile yapılan yorumlara baktım ve kitabı beğenmeyen tek kişinin kendim olduğunu görünce açıkçası biraz şaşırdım. Bir söz vardır ya hani: “yanlış zaman, yanlış insan..”. Öyle sanıyorum ki benim için yanlış bir zamanda bu kitabı okudum.

Belki de bundaki nedenlerden birisi, ki kuvvetle muhtemel en önemlisi, kitabın başlarındaki baskı hatalarıydı. İletişim Yayınları ‘na ben bunu yakıştıramadım..

2 Comments

 • hasan ali toptaş
  September 3, 2011 - 8:19 pm | Permalink

  Merhaba,
  Sözünü ettiğiniz kitabın başındaki dizgi hataları hata değildir; yazar tarafından öyle yazılmışlardır. Bilgilendirmek istedim.
  Selam ile…

  Hasan Ali Toptaş

 • September 5, 2011 - 3:41 pm | Permalink

  Hasan Ali Bey merhaba,

  Bilgilendirmenizden ötürü çok teşekkür ederim.

  Sevgi ve Saygılarımla,

  Onur ÖZALP

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  Hit Counter provided by Best Seo Packages