Kindle 3

 

Kitap okumayı sevenler için yaratılmış bir mucize.. Kindle.. Çoğu kişi, ki bu gruba ben de dahildim, ilk duyduğunda “gerçek kitabın yerini alır mı hiç ya?” şeklinde bir tepki koyuyor ve bu cihaza ön yargı ile yaklaşıyor. Belki gerçek kitabın yerini almayacak ama emin olun çok büyük avantajları var. Türkiye’de şu an için e-kitap çok yeni yayılan bir kavram olsa da, bir iki yıl içerisinde yeni çıkan kitaplar elektronik versiyonları ile de satışa hazır çıkacaklar, buna inanıyorum.. Bir de maliyeti ile ilgili değişikliğe gidilmesi şart tabi. Örneğin amazon.com ‘da bir kitabın basılı halini 12 $ ‘a alıyorsanız, e-book hali 5 – 6 $ civarına satılıyor. Türkiye’de ise ne yazık ki, 18 TL’lik basılı kitabın elektronik versiyonunu 15 TL’ye alıyorsunuz. Yayınevleri bu şark kurnazlığından vazgeçmeliler, zira internet çoğu kitabın bedava e-book hali ile dolu..
Korsan kitap kesinlikle satın almıyorum, ama bu gidişle korsan e-kitap olayına merhaba demek zorunda kalacağım. Bu tamamen kendimi aptal yerine konulmuş hissetmemek için..
Gelelim Kindle’ın avantajlarına.. Satın aldığım Kindle 3. jenerasyon ve Kindle 3 olarak geçiyor. Çeşitli online alışveriş sitelerinde ABD’den getirilmişleri bulmak mümkün ve ben de bu şekilde aldım. Çeşitli fiyatları var ama en uygun fiyata sahip olanlar şüphesiz sponsorlu olan Kindle 3. 114 $ ‘a ABD’de satılıyor ve emin olun reklamlar hiç rahatsız edici değil. Hatta tam aksine, hoş bir ekran görüntüsü bile oluşturuyor. Kesinlikle tavsiye ederim.
Ekran e-ink teknolojisine sahip ve gerçek sayfadan okuyormuş gibi hissediyorsunuz. Kutuyu açtığınızda karşınıza çıkan ekrandaki görüntü, çıkartma filan değil, boş yere çıkartmak için uğraşmayın. E-ink dedikleri teknoloji bu ve en iyi görüntü kalitesini Kindle’da bulabilirsiniz. Pearl adı verilen son görüntü sistemini kullanıyor ve kesinlikle göz yormuyor.
Çok uzun uzadıya teknik özelliklerini anlatmaktansa, şu link ‘e tıklayarak bu konuda hazırlanmış en kapsamlı karşılaştırmayı bulabilirsiniz.
Çok geniş bir basılı kitap kütüphanem olmasına rağmen Kindle kullanmaya karar vermemin bir başka sebebi de; Kindle kullanmaya başlamakla basılı kitap okuma alışkanlığıma herhangi bir zarar gelmiyor :) Kindle, çok seyahat eden kişilerin, rahatlıkla okuyabilmesi için tasarlanmış bir sanal kitap bence..
Ipad ya da Samsung Galaxy Tab ‘den e-kitap okumakla, Kindle’dan okumak arasında da dağlar kadar fark var. Tablet pc’ler LCD ekran kullanıyor ve göz inanılmaz yoruluyor. Ayrıca şarj 5-6 saatte bitiyor. Kindle ise 20-30 günlük bir şarj süresi ve 0 (sıfır) göz ağrısı sunuyor. Bu arada güneş ışığı altında yansıma olmadan okunması da süper bir olay.
Seyahate çıkarken yanınıza almanız gereken kitaplardansa, ince ve hafif bir cihaz daha mantıklı değil mi?
Son olarak, güncel kitapları Amazon.com ‘da uygun fiyata bulabilirsiniz, ancak unutmadan söyleyeyim bu kitaplar hep İngilizce.. İngilizce okuyamam diyenler için de, yazımın en başında da belirttiğim gibi bir çok korsan e-kitap internette mevcut. Umarım yayınevleri aptal politikalarına devam etmezler de, e-kitap pazarında korsan hiç olmaz..
Almayı düşünenlerin çekinceleriyle ilgili olarak da;
 • Türkçe karakterleri tamamen tanıyor
 • Türkiye’den Amazon.com ‘a üyelik yapıp kitap indirmek sorunsuz, sadece adresinizi ABD gösterin.
 • Türkiye’de hep e-pub kitaplar yayınlanıyor, oysa Kindle mobi uzantısı ile çalışıyor endişesi olanlar için ise, Calibre sorunsuz olarak kitapları her türlü formata çevirebiliyor.
 • Idefix ya da d&r’dan kitapları aldık, ama drm koruyucusu var, diye endişeler taşıyorsanız da, drm’i iptal etmek için epubee imdada yetişiyor. Ancak, epubee ile yapılacak işlem legal mi illegal mi bilemedim, siz karar verin.. Sonuçta, parasını verip idefix’ten aldığınız bir kitabı, kindle’a uyarlamak için kullanacaksanız neden illegal olsun ki?
Uzun lafın kısası, alın kendinize bir tane Kindle ve kitap okumanın tadına doya doya varın..

2 Comments

 • Anonymous
  July 6, 2011 - 10:13 am | Permalink

  >Onur Bey size birkaç acemi sorum olacak mümkünse. Bende Amazondan, US adresi sağlayıcı bir site aracılığı ile kindle almayı planlıyorum (ameikadaiste.com). Bu bize sağlanan US adresleri geçici mi oluyor, yani ilerde, kitap indirirken falan sorun olur mu yada arada adres güncellemesi gerekiyor mu biliyormusunuz?

  Birde sizin kindle 3G li hali mi? henüz bizde desteklenmiyor ama tavsiye edermisiniz? son olarak bu Calibre ve epubee yi kindle'a nasıl yüklüyoruz? dediğim gibi acemi sorular…şimdiden çok teşekkürler…sağolun.

 • Onur OZALP
  July 6, 2011 - 5:47 pm | Permalink

  >Kitap indirmek için, Amazon.com 'a kendin bir üyelik yapacaksın, o yüzden o üyelik sırasında bir US adresi yazabilirsin. 1-2 kez kitap indirdikten sonra, Amazon.com 'dan IP adresinin ABD'de olmadığı ile ilgili bir e-mail gelir. Sonrasında ise proxy ayarlarını değiştirerek adresini güncelleyebilir ve yeniden kitap satın alabilirsin.

  Ayrıca, başka şekillerde de kitap bulma yöntemleri var. Türkiye'de de resmi e-kitap satışı yapan web siteleri var.

  Benim Kindle'da 3G yok. Neden 3G'ye ihtiyaç duyulur onu da bilmem. Kitaplarını usb ile pc'den indirmek en kolayı. Wi-fi ile de Amazon.com 'dan indirme şansın var. 3G bence gereksiz, tablet pc olarak e-ink teknolojili bir aygıtı kullanmak saçma olur.

  Bu arada 3G Türkiye'de destekleniyor. Vodafone'un olduğu her ülkede Kindle 3G desteği bulunuyor.

  Calibre ve epubee 'yi Kindle'a değil, pc'ye yükleyeceksin. Calibre ile pdf, txt, doc, epub, etc. formatlardan mobi (Kindle'ın desteklediği format) formatına çok rahatlıkla dönüştürme yapılabilir. Epubee 'yi ise, DRM korumasını deaktif hale getirmek için kullanabilirsin. Örneğin, d&r 'dan e-kitap aldın diyelim, format epub olacak. DRM koruması olduğu için Calibre ile direk mobi'ye çeviremeyeceksin. Önce epubee ile DRM korumasını kaldırıp, sonrasında da Calibre ile mobi'ye dönüştüreceksin. Legal mi, illegal mi tam bilemiyorum. Ama bence legal. Sonuçta parasını verip de satın alıyorsun kitabı. Hoş, bedava bir sürü kitap da rahatlıkla bulunabiliyor :)

  Biliyorum, böyle uzun şeyler yazınca uzun sürecek işlemler olacak gibi bir hisse kapılabilirsin. Ama ben sana, hiç düşünmeden bir Kindle almanı tavsiye ederim :) Diğer markaları hiç düşünme bile..

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  Hit Counter provided by Best Seo Packages