Okuduğum İlk Kitap

Okumayı 3-4 yaşlarımda öğrenmiştim. Neden ve nasıl öğrendiğim konusunda da pek bir fikrim yok.. Evde sanırım bir miktar yardımcı oldular. İlkokula da 6 yaşımda, 2. sınıftan başlayarak eğitim hayatıma hızlı bir giriş yaptıysam da, arap atının ters istikametinde ben bir erken açılıp yavaşlayanlardanım sanırım. Gerçi sonlara doğru şükürler olsun ki tekrar bir hızlanma sürecine girdik :)

Cumartesi akşamı bir arkadaşımla sohbet ederken bir anda aklıma “Paydos” geldi.. Cevat Fehmi Başkut’un, çok keyifli bir tiyatro eseridir Paydos. Sırtında kalın harflerle PAYDOS yazılı, mavi ciltli bir kitap olarak hatırlıyorum. 1948 yılında yazılmış, 3 perdelik bir oyun. Başrolde İlkokul Öğretmeni Murtaza var. İkinci dünya savaşı nedeniyle meydana gelen sosyal ve ekonomik sıkıntılardan dolayı oluşan ahlak değerlerindeki çatışma, bu eserde aktarılıyor. Okuduğumda sanırım 5 ya da 6 yaşımdaydım. O yaştaki bir çocuğun okuması, O’na ne kazandırır, ve O’nda neler hissettirir konusuna pek girmeyeceğim.

Kitapla ilgili hatırladıklarım ne yazık ki bunlar. Bir de, kitabın sonunda öğretmen bir konuşma yapıyor ve öğrencilerine “Ders bitti, PAYDOS” diyerek kitap sona eriyordu.

Dün Baba’mla sohbet ederken O’na kitabı hatırlayıp hatırlamadığını sordum. “Evet hatırlıyorum, evde vardı” dedi. “Bir ilkokul öğretmeni vardı sanırım, hatta sonunda da dersi Paydos diyerek bitiriyordu” dedi.

Vay be.. Aradan neredeyse 25 yıl geçmiş. Ve ikimizin aklında da aynı final kalmış. Bakış açılarımız mı aynı, yoksa yazar mı çok iyi bir final yazmış, yoruma açık..

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages