On İki – Jasper Kent

Uzun süredir gerilim romanı okumuyordum ve çok rahat bir şekilde diyebilirim ki; Jasper Kent’in On İki isimli kitabı ilaç gibi geldi.. Danilov Beşlemesi’nin ilk kitabı olan On İki 1812 yılında Rusya’da geçiyor. Napoleon dünya tarihinde toplanmış olan en kalabalık ordusu ile Moskova’ya doğru ilerliyor ve bu sırada Rus Ordusu’ndan bir grup asker Eflak’tan daha önceden tanıdıkları, Opriçnik adı verilen bir gruptan yardım istiyorlar.

Opriçnikler, Rus dostlarından gelen bu yardım talebini kabul ediyor ve Moskova’ya geliyorlar. Fransızlara karşı birlikte savaşacak ve işgal altında olan Moskova’da öldürebilecekleri kadar Fransız’ı öldürüp, işgali kırmaya çalışacaklar. Ancak tek bir farkla.. Opriçnikler sabahları uyuyup, geceleri öldürüyorlar..

Yıllarca bir sürü romanda vampir konusu işlendi, ama ben bu kadar başarılı bir vampir romanı şimdiye kadar okumamıştım. Kitabı çok sürükleyici buldum, ayrıca Jasper Kent’in yazımını da oldukça beğendim. Kitapta sürprizlerle karşılaşmak işten bile değil. Ayrıca dönemi ve ortamı anlayabilmek, Jasper Kent’in başarılı yazım dili sayesinde hiç de zor değil.

Kitap, Rusların Fransızlara karşı verdikleri  savaş ile başlayıp, sonrasında İnsanlığın Vampirlerle olan savaşı haline dönüşüyor. Ve bu esnada da, kahramanımız Lyoşa’nın kendi içinde yaşadığı bazı çatışmalar ile de sürekli zihnimizi kurcalayıp, kendimizle yüzleşmemizi sağlıyor düşüncesindeyim.

Hemen bu akşam Danilov Beşlemesi’nin ikinci kitabı olan On Üç Yıl Sonra’yı okumaya başlayacağım. Ama korkarım ki kalan üç kitap için bir süre beklemem gerekecek.. Umarım Jasper Kent bu seriyi aynı güzellikte ve hızlı bir şekilde tamamlar ve uzun süre bu keyifli hikayeden mahrum kalmam.

Jasper Kent ile serinin ilk iki kitabı ile ilgili yapılan söyleşiyi de aşağıdaki başlıklara tıklayarak Youtube’dan izleyebilirsiniz.

Jasper Kent – On İki

Jasper Kent – On Üç Yıl Sonra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages