On Üç Yıl Sonra – Jasper Kent

Jasper Kent’in yazmakta olduğu Danilov Beşlemesi serisinin ikinci kitabı olan On Üç Yıl Sonra ‘yı yaklaşık 1 ay önce okudum. İlk kitabı olan On İki ile ilgili yazımı kitap ismine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gelelim On Üç Yıl Sonra ‘ya.. Kitap, 1812 yılında geçen ilk kitaptan on üç yıl sonra, 1825 yılında yine Rusya’da geçiyor.  Napoleon komutasındaki Fransız Ordularının Moskova’yı işgal ettiği 1812 yılında Opriçnikler ile girdiği mücadeleyi kazanan Aleksey Danilov hiç beklemediği  bir anda, yeniden vurdalaklar ile karşılaşıyor. Kendisini bu sefer Çar’ı ve Çar hanedanlığını korumak amacıyla bir serüvenin içerisinde buluyor. Bu sefer serüvenin içerisine, büyüyüp orduya dahil olan oğlu, henüz ufak bir çocuk olan kızı (kızın annesi hiç de sürpriz olmadı), St. Petersburg’daki eşi (ihaneti tam bir sürpriz, üstelik Aleksey’i aldattığı kişi tam bir bomba) ve elbette Çar Hanedanlığı da dahil oluyor. İtiraf etmeliyim ki, Jasper Kent hem kurgu konusunda, hem de sürükleyicilik konusunda tam bir dahi. Kitap bir anda başlıyor ve emin olun nasıl bittiğini farketmek imkansız.

Kitap bir hamlede bitiyor bitmesine, ama insanda bıraktığı merak hiç de öyle değil.. Jasper Kent şu an üçüncü kitabı yazıyor ve sanırım Türkçe’ye çevrilmesini bile beklemeden, orjinali çıkar çıkmaz Amazon’dan satın alıp Kindle’ımdan okuyacağım.

Merak ettiğim nokta şu: Danilov artık epeyce yaşlandı. Danilov Beşlemesi’nde bundan sonraki kitaplarda Aleksey Danilov’un oğlu mu başrolü devralacak, yoksa Çar vurdalak oldu da, bir şekilde Aleksey Danilov’u da vurdalak yaparak onu ölümsüz kılacak ve kalan kitaplarda da Aleksey Danilov mu başrolde olacak? Gerçekten çok merak ediyorum ve sabırsızlıkla üçüncü kitabı bekliyorum.

Bu serinin okunmasını kesinlikle tavsiye ederim..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages