Oscar Nasıl Wilde Oldu? – Elliot Engel

Yaklaşık 7-8 ay kadar önce okumuştum bu kitabı.. Yazarı Elliot Engel, yaklaşık 30 yıldır ABD’nde edebiyat dersleri veriyor.

Bu kitabında; birkaçı hariç, özellikle 1800-1900 yılları arasında yaşamış olan İngiliz Edebiyatı yazarlarının hayatlarını, okullarda anlatılan halinin bir miktar dışına çıkarak okuyucularına aktarıyor. Kitapta hayatlarından kesitler aktarılan yazarlar; William Shakespeare, Jane Austen, Edgar Allan Poe, Charles Dickens, Charlotte ve Emily Brontë, Emily Dickinson, Mark Twain, George Eliot, Thomas Hardy, Oscar Wilde, D. H. Lawrence, F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Robert Frost, Geoffrey Chaucer, Robert Browning ve Elizabeth Browning, Sir Arthur Conan Doyle.

Yazarların okullarda öğretilen hayatlarına ek olarak, özellikle Profesör Engel’in İngiliz dili ve kökeni konusundaki uzmanlığı sayesinde de, kelimelerin anlamlarına dair çok enteresan bilgiler alınabiliyor. Örnek vermem gerekirse, İngilizce’de “heves, heyecan, şevk” anlamına gelen “enthusiasm” kelimesinin köken olarak “en” ve “theos” ‘dan geldiğini belirtiyor yazar. “en” Türkçe’de “içine”, “theos” ise “tanrılar” anlamına geliyor. İçine tanrılar giren.. anlamı sizce de heves ve heyecan hislerini anlatmak için son derece doğru bir kullanım değil mi?..

Yine İngilizce’de “kaçmak” anlamına gelen, “escape” kelimesinin kökeni olarak da, “ex”+”capus” kelimeleri veriliyor. “ex” “dışına”, “capus” “pelerin” anlamında kullanılıyor. Yıllar önce Britanya’da hac yolculukları sırasında eşkıyaların saldırılarından kaçabilmek için bol pelerin giyen hacı adaylarının, eşkıyalar kendilerini yakalamak için pelerinlerinden tuttukları esnada, pelerinin bolluğundan yararlanıp, “pelerinden dışarı” doğru kaçmalarından bahsediyor yazar.. “escape” kelimesinin de, buradan çıktığı anlatılıyor..

Açıkçası hem yazarların hayatına dair, hem de İngilizce kelimelerin türetilişine dair entellektüel bilgi seviyesini geliştirmek isteyen herkese bu kitabı okumalarını tavsiye ederim. Son olarak şunu  da belirtmek isterim ki; Profesör Elliot’un yazım dili de son derece akıcı..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages