Osmanlı Sarayı – Bir Hanedanlığın Öyküsü – John Freely

John Freely’i ilk olarak Kayıp Mesih – Sabetay Sevi’nin İzini Sürerken isimli kitabı ile tanımıştım. Kitabı ve özellikle de araştırma tarzını beğenmemden ötürü kendisini bir miktar araştırmış, yıllarca Boğaziçi Üniversitesi’nde dersler verdiğini öğrenmiştim. Üstelik yaşadığı evin, yüksek lisans yaptığım Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA binasının hemen yanındaki bina olduğunu, arkadaşım Baran’dan içtiğimiz bir öğle arası kahvesi esnasında öğrendim.

John Freely bu kitabında Osmanlı Hanedanlığı’nı ve saray yaşamını okuyucularına çok başarılı bir şekilde aktarıyor. Osman Bey ile birlikte Osmanlı Beyliği’nin kuruluşu, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman döneminde geçen doruk yıllarını, bu yıllardaki saray hayatını, daha sonrasında da çöküşü beraberinde getiren duraklama ve gerileme devri sırasında hanedanlığı yöneten imparatorların yaşadığı dönemleri ve yine bu dönemlerdeki saray hayatını elindeki bazı belgelerden başarılı bir şekilde aktararak bizlere yansıtıyor Freely. Bu kaynakları; Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi ve o dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nda görevli olan İngiltere Büyükelçiliği çalışanlarının kişisel notları ve tanıdıklarına yazdıkları mektuplar olarak özetleyebiliriz.

Benim için John Freely’nin kitabının okunması gerekliliğinin birincil nedeni, Osmanlı gibi bir konunun yabancı bir yazarın gözünden objektif bir şekilde aktarılabileceğine olan inancım. Freely kitabında çok eleştirilen hanedanlık alışkanlıklarını ise çok fazla vurgulamamaya özen göstermiş. Yazdığı her olay doğru mudur, yanlış mıdır gibi bir sorgulamaya girmeden, sürükleyici bir kitap olması nedeniyle son derece kısa bir sürede bu kitabı okuduğumda, 600 küsur yıl bu topraklarda hüküm sürmüş olan bir imparatorluğu yönetenlerin aile yaşantısı ve o dönem yaşanan belli başlı olaylar hakkında daha önce başka yerde okuma fırsatı bulamadığım bilgileri edinmiş oldum.

Daha önceden okumuş olduğum Oscar Nasıl Wilde Oldu? isimli kitaba benzettim bu kitabı. Bazı kişiler ile ilgili her yerde birşeyler anlatılıyor. Ancak hiç duymadığımız bazı bilgileri bizlerden bambaşka bakış açılarına sahip kişilerden öğrenmek açıkçası bu kişiler hakkında yeni bilgiler edinebilmemizi sağlıyor.

Osmanlı Padişahlarını kronolojik bir sırada bulabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ben oldukça keyif aldım bu kitabı okurken ve sizlere de mutlaka okumanızı öneririm.

Ve son olarak da belirtmek isterim ki bu kitap, muhtelif  TV dizileri nedeniyle Osmanlı kültürünün popülaritesinin artmasından yıllar önce yazılmış ve bence Remzi Kitabevi tarafından da çok doğru bir zamanda yeni baskısı ile yeniden raflardaki yerini almış.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages