Şarj İstasyonları

Son bir kaç haftadır elektrikle çalışan arabalar konusunda bir kaç makale okudum. Bunlardan birisi de, Alphan Manas’ın yazmış olduğu ” Şarj İstasyonları ile İlgili İş Modeli Hala Açıkta” isimli yazı.Yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Biraz düşününce, araçlarımızın yakıt tüketimini azaltmak için elektrikle çalışmaları elbette ki mantıklı geliyor, ama bunu verimli bir şekilde kullanabilmemiz için şüphesiz ki, belirli yerlerde araçlarımıza elektrik yükleyebileceğimiz istasyonlar ile ilgili çeşitli çalışmaların yapılmasının gerekliliği büyük önem taşıyor. Bu konuda başka kişilerin de düşüncelerine benzer şekilde, benim de aklıma bazı fikirler geliyor.

Örneğin, Kanyon AVM’deki Fiat’ın yapmış olduğu anlaşma.. İlk otopark katında Fiat marka araçların parkedebileceği, özel bir kısım var. Bunun gibi bir kısım da elektrikli araçlar için ayrılabilir ve park eden araç sahibi AVM’de alışverişini yaparken, aracı da bir yandan şarj edilebilir.

Aynı şekilde, İspark’larda da bazı park noktalarında benzer bir uygulama yapılabilir..

Elbette ki, her ülke için uygunluk eşit olmayabilir. Ama bence Türkiye’de benzin fiyatları bu denli yüksek olduğu müddetçe, 2010′lu yıllar sona ermeden bu tip bir model oluşturulup, elektrikle çalışan araçların trafikteki yüzdesi ciddi oranlara gelecektir..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages