Şehitler Ölür..

Acı ama gerçek.. Her ne kadar her defasında o meşhur millileşmiş sloganda yüzlerce ağızdan, şehitlerin ölmeyeceği, vatanın bölünmeyeceği haykırılsa da, şehitler ölür.. Onların süper kahramanlar olduklarını düşünenimiz yoktur sanırım içimizde. İzlediğimiz filmlerde bazen uçan, bazen kurşun işlemeyen, bazen de hep şansı yaver gidip ölüme asla teslim olmayan süper kahramanlar vardı elbette. Ama bu kahramanların gerçek hayatta olabileceklerine dair inancımız sanırım 10′lu yaşların başında yok olup, yerini daha gerçekçi inançlara bırakmış olsa gerek..

Yazılacak pek de bir şey yok aslında. Beynimizin içine sokmalıyız. Balık hafızalarımızdan arınmalıyız. Ve şunu bilmeliyiz ki, kurşun deler..! Can yanar..! Beden yıkılır..! Ömür biter..! Her ömür gibi..

Elbette savaşta insanlar, askerler ölecekler. Tıpkı trafik kazalarında olduğu gibi. Ama böyle pisi pisine gelmemeli ölüm. Ya da herkese eşit olmalı. Bazısı kulağının az duyduğunu söyleyip, askere gidemeyebiliyor. Bu kişinin vicdanı sızlamaz mı? Bazısı, babasının mevkisinden ötürü, sebebini bile söyleme tenezzülünü göstermeyip gitmeyebiliyor. Bugün sızlamış mıdır babasının yüreği? Hiç sanmıyorum.. Çok değil, 1 hafta önce acı gününde herkes onun için üzüldü, ondan nefret etse de. Birisinin “kral çıplak” demesi gerekiyor sanırım. Türkiye Cumhuriyeti hiç bir döneminde teröre bu kadar fazla kayıp vermedi. Ortada savaşacak asker bırakmadılar, saçmasapan sebepler göstererek aylardır, yıllardır hapislerde çürüyor o şerefli insanlar. F tipi’nden daha iyi korudukları kesin Atatürk’ün emaneti vatanı.. Artık bence birilerinin ses çıkarması gerekiyor..

Şehitler ne yazık ki ölür.. Ama sadece bizim aklımızın erdiği bu dünyada ölürler. Çok güzel bir söz vardır, “Hiçbir şey ölmez, her şey yaşar..” Ama nasıl? Onları hatırlayarak, uğruna canlarını verdikleri nedeni kutsal sayarak, bıraktıkları görevden kaçmak yerine tam tersine eksikliği gidererek yaşatabiliriz onların aziz hatıralarını.

Şehitlerin yaşaması bizim elimizde. Onları unutmayarak, intikamını sadece onu öldürenden değil, Somali’yi, Filistin’i, Hamas’ı, Hizbullah’ı onlardan daha çok önemseyen kişilerden de almak lazım her ne kadar intikam kelimesini ağızlarına dolasalar da.. O gün gelecek elbette..!

Ne yazık ki 24 can bugün aramızda değil.. Ölmelerine izin vermeyelim, hiç değilse bugünden sonra..

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages