Sessiz Ev – Orhan Pamuk

Sessiz Ev, Orhan Pamuk’un Cevdet Bey ve Oğulları’ndan sonra 1983 yılında yazmış olduğu ikinci romanı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden bir ay önce geçen romanda, anne ve babaları ölmüş olan 3 kardeşin babaannelerini ziyaret etmek için İstanbul yakınlarında bulunan Cennethisar kasabasında geçirdikleri bir haftayı anlatıyor. Söz konusu tarihte yaşanan siyasi problemler ve olayları da kurgusu içerisine kusursuzlukla alıyor.

Sessiz Ev, 1984 yılında Madaralı Roman ödülünü ve 1991 yılında da Prix de la decouverte europeenne (Avrupa Keşif Ödülü) kazanıyor. Toplamda 32 bölümden oluşuyor ve her bölüm romandaki karakterlerden birisinin ağzından anlatılıyor. Romanda yer alan karakterlere kısaca değinecek olursak;

  • Büyükhanım: Evin sahibi, Selahattin Darvinoğlu’nun dul eşi.
  • Recep: Büyükhanımın hizmeti ile görevli cüce
  • Faruk: Büyük kardeş
  • Nilgün: Ortanca kardeş
  • Metin: Küçük kardeş
  • Hasan: Recep’in kardeşinin oğlu

Roman, Recep’in ağzından başlıyor. Torunlarının Büyükhanım’ı ziyarete gelmeleri sebebiyle yapılan hazırlıklar, eve gelişleri; Nilgün’ün kumsala gidip denize girmesi, abisi Faruk ile yapmış olduğu sohbetler, O’na olan sevgisi; Faruk’un eşinin kendisini terketmiş olması nedeniyle yaşamış olduğu kaybeden sendromu, tarihi araştırmaları, hatta bu araştırmalar esnasında Beyaz Kale kitabına da Orhan Pamuk’un yıllar öncesinden işaret etmesi, Metin’in gençlik aşkı, Amerika’ya üniversite eğitimine gidip zengin olma hayalleri, Hasan’ın dönemin siyasal kaosu sırasında ülkücü olmayı seçmesi ve örgüt için katılmış olduğu eylemler, Büyükhanım’ın gençliğini düşünüp hüzünlenmesi, eşi Selahattin Darvinoğlu’nun hırsları ve olmayacak hayalleri nedeniyle kendi ailesinden istemeden kopuşu ve onları bir daha hiç göremeyişi, Recep’in gerçekte Selahattin Darvinoğlu’nun oğlu oluşu, yapayalnız geçen hayatı ve daha bir çok olay güzel bir şekilde karakterlerin ağızlarından aktarılıyor.

Peki kitabın adı neden Sessiz Ev? diye düşündüm kendi kendime.. Belki de Fatma Hanım’ın sessiz geçen hayatına bir göndermedir ya da romanın sonunda Nilgün bir anda ölünce, son bölümde Fatma Hanım’ın aşağıdakilere seslenmesi esnasında kimseden ses gelmemesinin ardından yorganın altına girerek herşeyden uzaklaşması sırasındaki sessizliktir bu ismin verilmesine neden olan..

Orhan Pamuk, Öteki Renkler’de Sessiz Ev ile ilgili olarak “Kitaplarımın içinde gençlerin en çok Sessiz Ev’i sevdiğini biliyorum. O kitapta benim gençliğime ilişkin, gerçekten benim ruhuma ilişkin birşeyler olduğu için belki de.. Sessiz Ev’de yer alan gençlerin herbiri bendim. Herbirinde gençliğin ayrı ayrı ruh hallerini kurcaladım ve eğlendim” demiş.

Son derece akıcı bir Orhan Pamuk kitabı ve herkesin okumasını tavsiye ederim..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages