Steve Jobs – Walter Isaacson

Son iki aydır biyografi kitapları okur buluyorum kendimi. Önemli olduğunu düşündüğüm kişilere dair yazılmış kitapları okumak, o kişiler hakkında detaylı bilgiler edinebilmeyi sağlıyor şüphesiz. Ancak bu noktada, biyografi yazarının objektifliği çok büyük önem kazanıyor. Hepimizin malumu, Steve Jobs’ın beklenen vefatının ardından, birbiri ardına onunla ilgili kitaplar çıktı. Walter Isaacson’un yazmış olduğu kitabı patronum şirketteki ben dahil tüm yöneticilere armağan edince, Steve Jobs’ı daha yakından tanımam için güzel bir fırsat doğdu. Son 20-30 yılda, teknolojiye, hatta günlük hayata damgasını vurmuş nadir kişilerden birisi olduğu için, hakkında yazılmış olan kitabın okunmasını hakeden birisi Steve Jobs.

2009 yılbaşında, o dönemler yaşıyor olduğum Ukrayna’dan Türkiye’ye yılbaşı tatili yapmak amacıyla geldiğimde, hayatımda sahip olduğum ilk Apple ürününe, o dönem yeni çıkmış olan Iphone 3G ‘yi alarak sahip olmuştum. Farklı, sıradışı ve kullanımı son derece eğlenceli bir telefondu. Esasen ona sadece telefon demek belki de haksızlık olacaktır.. Iphone, o döneme dek çıkan en yaratıcı telefondu. Dokunmatik ekran dünya genelinde ilk kez bu telefon sayesinde bu denli geniş bir kullanıma sunuldu. Apple ile ilişkim çok da uzun sürmemişti. 1.5 yıl kullandıktan sonra, tam Blackberry’e geçmeyi planladığım bir sırada Iphone’umu 341. defa yere düşürdüğümde, bu sefer camını kırmayı başarmış ve hemen bir saat sonrasında da Blackberry satın alarak, Apple sevdama son vermiştim. Blackberry sevdam da çok uzun sürmedi ve telefon yolculuğum Android işletim sistemine sahip olmaları nedeniyle HTC ve Samsung ile devam etti. Sanırım aynı şeyi uzun süre kullanamıyorum, aynı yerde duramadığım gibi :) Apple’a geri dönüşümü ise, patronumun hediye ettiği kitabı okumamla birlikte, içimdeki MacBook Air alma isteğimin doruk yapmasına borçluyum sanırım. 2 hafta önce Ankara’da Baba’mla vakit geçirmek için girdiğim Vatan Bilgisayar’ın indirim haftasonuna denk gelince, MacBook Air satın alma isteğimi erteleme şansımı yitirdim. İyi ki de yitirmişim :)

Kitabın yazarı Walter Isaacson son derece objektif yazmasına rağmen, insan Steve Jobs’ın yaptıklarına, kişiliğini çok tasvip etmese de, hayran kalıyor.. Teknoloji ve sanatı bir araya getirmek sanırım bu olsa gerek.. Yarattıkları hem çok kullanışlı, hem çok hızlı, hem çok hafif, hem çok güzel, hem de her şeyden daha önemlisi “sade”.. Daha ne olabilir ki? sorusunu soruyor insan kendisine. Peki bu mükemmellik sadece notebooklarda mı? Ya Ipod? Ya Iphone? Ya Ipad? Ya MacOS işletim sistemi? Bu liste uzar da gider sanırım.. Apple teknolojiyi yaratan, ve en iyileri sunan bir firma olarak biliniyorsa bu sıralar, bunu en çok Steve Jobs’ın yaratıcılığı ve mükemmelliyetçiliğine borçlu.

Kitaptan çok bahsetmek gelmiyor içimden. Steve Jobs’ın ne denli aksi bir insan olduğu, gençliğini pislik içinde geçirmeyi tercih ettiğini, sadeliği hayatına nasıl katmayı başardığını, vs. yazmayacağım. Okuyun da kendiniz görün :)

Asıl dikkat çekici olan, kitapta Steve Jobs’ın doğumundan ölümüne dek geçirdiği süreçler anlatılırken, aynı zamanda yaşadığımız dünyadaki teknolojinin geçirdiği süreçleri de okumamız. Farklı bir şey beklemek mümkün olabilir miydi ki? Bir çoğunu Steve Jobs ya yarattı ya da şekillendirdi.. Huzur içinde yatsın..

4 Comments

 • December 21, 2011 - 11:27 pm | Permalink

  Steve Jobs artık bu dünyada olmasada yaptıkları ve bıraktıklarıyla her zaman yaşatılacaktır.Apple olarak bundan sonraki adımların bu sonucu etkileyeceği aşikar,Kalite düşerse Steve Jobs özlemi tavana vuracaktır,aksi durumda ise bu akımı başlatan kişi olarak devamlı anılacaktır.
  Sonuç olarak Steve Jobs ve yaptıkları unutulmayacaktır.Kitabıda boş olduğum bir zamanda okumayı düşünüyorum abi :)

 • December 21, 2011 - 11:40 pm | Permalink

  Canım kardeşim Egemen :) Söylediklerine tamamen hak veriyorum. Her koşulda kazanan Steve Jobs olacak :)
  Bu arada eğer kitabı okumak istersen ödünç verebilirim? Ya da İngilizcesini okumak istersen ebook’unu email atabilirim :)

 • December 21, 2011 - 11:42 pm | Permalink

  Bir ara yılların hasretini gideririz,O zaman ödünç alabilirim abi

 • December 22, 2011 - 12:29 am | Permalink

  anlaştık :)

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  Hit Counter provided by Best Seo Packages