The Özal – Soner Yalçın&Mehmet Ali Birand

The Özal: Bir Davanın Öyküsü isimli kitabı, geçen ay D&R ‘dan sipariş etmiş ve kitabı okuma listemde arka sıralara koymuştum. Jasper Kent’in On Üç Yıl Sonra isimli kitabını bitirdikten sonra, bir anda bu kitabı okuyasım geldi. Soner Yalçın ve Mehmet Ali Birand, rahmetli Turgut Özal’ın çevresindeki 66 kişi ile, Özal’ın müsteşarlık, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemi ile ilgili anıları derleyerek bu güzel kitabı oluşturmuş.

Açıkçası ilk başlarda kitabın Turgut Özal lehine taraflı olarak yazılmış bir anı kitap olduğunu düşünmüş olsam da, özellikle kitapta Emin Çölaşan ile yapılan röportajları okuduktan sonra karşı cephenin görüşlerine de yer verildiğini gördüm ve kitaba karşı olan önyargım bu şekilde kayboldu.

Özal’ın hayatını inceleyecek olursak; üniversitede akademisyen olarak başlayan kariyerinin daha sonra devlete geçmesiyle memuriyete dönüşmesini, sonrasında ABD’de geçen süre, sonra Sabancı Grubu ve özel sektörde geçen süre ve derken yeniden devlete dönüşü, bunu takiben Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı gibi birbirinden farklı dönemler ile karşılaşıyoruz. Benim dikkatimi çeken bir nokta; dönem, daha doğrusu mevkiisi her ne olursa olsun iletişime son derece açık ve son derece çalışkan bir insan rahmetli Turgut Özal. Bazı noktalarda eleştiri oklarımızın ucu çok sivrilse de, reformist ve füturist yönünü takdir etmemek sanırım O’na karşı yapacağımız en büyük haksızlık olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı dönemi sırasında ellerinin arasından kaybolup giden partisi ANAP’ın yerine yeni bir parti kurmuş olması, Cumhurbaşkanlığı’nı bırakıp bu partinin başına geçerek yeniden siyaset sahnesine dönme isteği altı çizilerek belirtilmiş. Ölmeseydi belki yakın tarihimizde bir değişiklik olabilirdi ancak okuduğum kadarıyla yeni parti ile seçimlere girmesi durumunda kazanma ihtimali pek de yüksek değilmiş.

1981 doğumlu olmam münasebetiyle, 1993 yılında Turgut Özal’ın rahmetli olması sırasında henüz politik açıdan bir fikrim ya da bu konuları anlama yetisine sahip değildim. Ancak Turgut Özal’ın 1983-1993 arasına tam anlamıyla damgasını vurmuş bir lider olması nedeniyle, O’nun hayatını anlatan bir kitabın aynı zamanda Türkiye’nin yakın tarihi konusunda da son derece bilgi verici bir kitap olacağını düşünmüş ve bu kitabı o nedenle sipariş etmiştim. Neyse ki yanılmamışım..

Keyifli, bilgi verici ve akıcı bir kitaptı. Okunmasını tavsiye ederim..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages