Tom Braks

Bugün Tom Braks’tan bahsetmek istiyorum. Çocukken halam İstanbul’dan geldiğinde, Sedat Abi’min okuduğu onlarca çizgi romanı da beraberinde benim okumam için getirirdi. Sanırım hayal gücümün bu denli geniş olmasını, o yaşta okuduğum çizgi romanlara borçluyum. Zagor, Kaptan Swing, Tommiks ve elbette Tom Braks. Tom Braks vahşi batının en hızlı kılık değiştiren kahramanıydı. Yanında ondan hiç ayrılmayan iki dostu, köfteci TonTon ve asil Baron, ile birlikte kötülerin baş düşmanı, iyilerin yardımsever kahramanıydı hep. Diğer kahramanlar da elbette hep iyilerin yanındaydı, ama Tom Braks’ı oldum olası daha çok sevdim hep.

Ben çocukken, diğer pek çok çizgi roman gibi Tay Yayınları yayınlardı Tom Braks’ı da. Son 15 yıldır hiçbir yerde yeni çizimlerini bulamamıştım. Ancak Tom Braks sevenler için mükemmel bir haberim var.. Geçen ay gittiğim Kitap Fuarı’nda, Büyülü Rüzgar’ın standını ziyaret ettiğimde, Tom Braks’ın yeni sayılarını gördüm. İlk 7 sayısı hazırdı ve hemen satın aldım. Bundan sonra da düzenli olarak yeni sayıları almaya karar verdim.. Gelelim Tom Braks’ın hikayesine..

Çizeri esseGesse Teksas ve Tommiks’i çizmeyi bıraktıktan sonra bir anlamda esseGesse’yi de geride bırakmak istemiş ve yeni ismi SiSaG ile kendi yayınevlerini kurup yoluna bu şekilde devam etmişler. SiSaG yine muhteşem üçlünün isimlerinin baş harflerinden oluşuyordu. İlk ürünleri Alan Mistero, yani bizim bildiğimiz adıyla Tom Braks idi. 16 sayfalık, 24 fasikül halinde Tom Braks çizen esseGesse kısa sürede Alan Mistero’nun yayınına son verdi. O dönemde Fransızlar tarafından çok sevilen Tom Braks, bundan sonraki hayatını uzunca bir süre Ombrax adıyla sürdürdü. esseGesse İtalya’dan sonra Fransız Lug Yayınevi için 128 sayfa çizdi ve bıraktı. O arada üçlü ile çok çalışmak isteyen Sergio Bonelli, en etkili teklifini yaptı ve Kaptan Swing için esseGesse ile el sıkıştı.

Tom Braks İtalya’da yayınlanan 24 fasikülün ardından yayın hayatına Comandante Mark ve Collana Araldo adıyla yayınlanan Kaptan Swing maceralarının arkasında 32 sayfalık maceralar halinde devam etti. Türk okuru Tom Braks maceralarıyla ilk olarak 1969 yılında Tay yayınları aracılığıyla tanışmışlar. Tay Yayınları bu yeni kahraman için isim olarak Alan Mistero’dan çok, Fransızların Ombrax’ını uygun gördü ama bir farkla.. Başına “T” koyarak.. Tom Braks’ın fikir babası yıllar önce esseGesse’nin Tommiks’in içinde çizdiği, sürekli kılık değiştiren Binbirsurat olmuştur. Kızıl saçlı kahraman, iyi yürekli bir silahşördür. Kızılderili Mohawklar ile yaşar ve sadık dostları köfteci Tonton ve asil Baron ile kötü adamların korkulu rüyasıdır. Çantasındaki makyaj malzemeler ile her an her yerde kılık değiştirebilir.

Hozcomics Tom Braks’ı 1 Ocak 2010 ‘dan itibaren yeniden çizmeye başlamış. İki ayda bir yayınlanan bu çizgi romanı, Kadıköy’deki Büyülü Rüzgar Çizgi Roman Sahaf’ta bulabilirsiniz. İyi okumalar :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages