Aklından Bir Sayı Tut – John Verdon

2011 yılında sanırım Türkiye’de kitap mağazalarında “en çok satanlar listesi” ‘nde en uzun süre kalan kitap John Verdon’un yazmış olduğu Aklından Bir Sayı Tut isimli kitaptı. Kitabı uzun zaman önce internetten sipariş vererek D&R ‘dan satın almıştım. Ancak okumak için ne yazık ki 2012 Ocak ayının sonunu beklemem gerekti..

2 hafta önceki Nijerya seyahatimden önce Ankara’ya, ailemi ziyaret etmeye gitmiştim. Yolculuk esnasında geçen zamanda uyuyabilmek için, son dönemlerde hep otobüsle gidiyorum. Perşembe günü Ankara’ya giderken otobüste okumaya başladım ve nasıl olduğunu anlayamadan kitabın 3′te 1′i bir kaç saat içinde bitmişti. (Kitap bu arada 500 sayfaya yakındı..) Pazar sabahı İstanbul’a döndüm ve öğleden sonra Nijerya’ya gittim. Gidiş uçağında, Lagos’a 15 dakika kala kitap bitmişti. Uzun zaman sonra başımı sayfalardan hiç kaldırmadan bitirdiğim ilk kitap oldu. Konusu, kurgusu, yazarın dili birbiriyle son derece uyumlu idi.

Kitabın konusunu anlatıp da uzun uzadıya yazmak gelmiyor bugün içimden. Kitap bir cinayet ile ilgili polisiye bir roman. Hatta birden fazla cinayet de diyebiliriz.. Kitabı okumayanların hevesini ve kitaptan alacakları zevkin içine etmemek için daha fazla ipucu vermeyeyim. Benim ilgimi çeken, John Verdon’un daha önce adını hiç duymadığım bir yazar olmasıydı. Kitabı okuduğum sırada da ara ara bunu düşündüm. “Vay be..! Adam ne kadar güzel yazmış. Daha önce nasıl oldu da keşfedemedim.” diye geçti içimden.

Aradığım cevabı kitabın sonunda buldum: Bu John Verdon’un yazdığı ilk kitapmış! Belki Orhan Pamuk’un ilk yazmış olduğu kitap “Cevdet Bey ve Oğulları” kadar başarılı olmayabilir ancak John Verdon’un “Aklından Bir Sayı Tut” isimli kitabı da oldukça başarılı diye düşünüyorum. Edebi bir özelliği ne yazık ki yok. Ancak çok sürükleyici ve okuması keyifli bir kitaptı.

Herkesin okumasını tavsiye ederim..

Bu arada, bu kitabın kapağına çok benzer bir kapak görürseniz şaşırmayın kitapçılarda. Rakamlar yerine harfler olacak bu kez kitap kapağında. John Verdon ikinci kitabını yazmış çünkü :) İsmi, “Gözlerini Sımsıkı Kapat”. Bakalım o nasıl :)

5 Comments

 • Sertaç Oruç
  February 9, 2012 - 11:48 am | Permalink

  Danilov serisinin 3. kitabını beklediğimiz bu günlerde bir de Çember serisini araya sıkıştırmanı tavsiye ederim abi :)

  Selamlar & Sevgiler

 • February 9, 2012 - 12:16 pm | Permalink

  Üçüncü kitabın İngilizce elektronik hali bende var. İstersen gönderebilirim :)) Can Yayınları’nı kaç kez aradım, ancak bir türlü ulaşamadım. Bakalım çeviri ne zaman bitecek..
  Çember serisi kimin? bilgi verebilir misin sana zahmet? Hemen alırım..

 • February 9, 2012 - 12:20 pm | Permalink

  Şimdi yeniden konuştum Can Yayınları ile. Kitap çevirideymiş ve pazarlama stratejileri nedeniyle yaza doğru çıkacakmış..

 • Sertaç Oruç
  February 9, 2012 - 2:59 pm | Permalink

  Çember Serisi Ted Dekker’ın abi;4 tane kitap:Kırmızı, Siyah, Yeşil Beyaz…herhangi birinden başlayabiliyorsun kitaplara ama yeşil ile başlamak daha hoş oluyor :)
  Biraz fantastik diyebilirim; hem 2000 yıl sonrasında hem de günümüzde geçiyor, şöyle küçük bir alıntı belki fikir verir az da olsa
  ”24 yaşındaki genç Thomas Hunter, bizim dünyamızda ve bizim yaşadığımız zamanda bir gün uyuyakalır ve gözlerini 2000 yıl ileride, kadim peygamberlerin önceden bildirdiği o korkunç kıyametin yakıp yıktığı başka bir dünyaya ait Kara Orman’da açar.
  Savaş, ihanet, hastalık ve ölüm, yaşayan her canlıyı tehdit etmektedir ve buna engel olabilecek tek bir kişi vardır: Thomas Hunter.
  Dünyanın dengesinin aniden şiddetle sarsılması ise an meselesidir.
  Thomas zamanlar arası geçişi bulmalı ve iki dünyanın da kurtuluş anahtarının gizli olabileceği dünyamıza dönmelidir.”
  Dördün ikisini balayında bitirmiştim :) İstersen ulaştırabilirm bir şekilde.

  Selamlar & Sevgiler

 • February 10, 2012 - 4:07 pm | Permalink

  Çok teşekkür ederim :) Alırım ben, kütüphanede bulunsun :)

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  Hit Counter provided by Best Seo Packages