Olinda Foods – Zeytinyağının Alex’i

 

1998′de Seda ile teknik resim ve statik derslerindeki istikrarlı birlikteliğimizin, özellikle teknik resimdeki 2. aktrisi (2. aktris yazdım, ben aktörüm çünkü!) Firuzan idi. Bu yola baş koymuştuk. Dersi veren hocadan daha kıdemli olmalıydık!.. Bu nedenle teknik resim dersini 6, statik dersini isi 5 kez aldık. Ben aslında teknik resim dersini 2. alışımda geçecektim ama, bir gece yarısı Seda’dan gelen telefondaki “Ya bu ödevi de yapmayıverelim be Onur. Notlarımız iyi, kesin geçeriz” sözlerine kandım. Finaller öncesi panoya asılan listede isimlerimizin yanında yazan “G” harfine yapmış olduğumuz, “Sanırım notlar iyi diye direk geçtik. Baksana hoca ‘Geçer’ yazmış” yorumu ise sanırım bir çocuğun masumiyetini en güzel şekilde ifade ediyordur. Hoca eksik ödevden ötürü finale ‘Giremez’ manasında yazmış o ‘G’ harfini. Hep bu umutlar..

6. alışımızda ise hiçbir sorunla karşılaşmadık. Derste o kadar uzmanlaşmıştık ki, artık zihnimizde koca bir gökdelenin tüm ayrıntılarını hayal edebiliyorduk. Bir nakkaşın tüm ayrıntılarıyla bir manzarayı çizmesi gibi, biz de öyle profesyonelce nakşediyorduk kağıda çizimlerimizi. Birkaç defa daha alsaydık; “Kelebek, Zeytin ve Leylek” yerine, “Firuzan, Seda ve Onur” olurdu Benim Adım Kırmızı’daki karakterlerin ismi. Hatta bir adım ileriye taşıyorum iddiamı,  o gün “Biz diploma filan almayalım, tezkere bırakalım ve bizi Teknik Resim Öğretmeni yapın” deseydik kesin kabul edilirdi. Dersi ilk alışımızda asistan olan kişi (YTÜ İnşaat mezunları için gelsin: Hani Serpil Çakmaklı’ya benzeyen) de artık hocamız olmuştu son seferde. Serpil Çakmaklı deyince aklıma hep Yaşar Alptekin geliyor nedense. O zamanlar da o geliyordu. Her ne kadar Salıncakta Üç Kişi filminde (o meşhur sahneyi izlemek için tıklayın) Serpil Çakmaklı oynamamış olsa da; “Ulen acaba Yaşar Alptekin’e benzetsem kendimi, o filmdeki gibi üzerime dar, sarı bir tayt giysem, ellerimle o nazik hareketleri yapsam, iki bel kırsam, bu kadın beni geçirir mi ki dersten?” diye düşünüp durdum. 156 erkek, 4 kızın olduğu bir ortamda hoca mı dersten geçirirdi, yoksa arkadaşlar mazallah başka bir şey mi geçirirdi bilemiyorum artık. Allahtan o son dönem Faber Castell’in çizim setini keşfettim de, adım fakültenin tarihine altın harflerle yazılmadı.

Evet, belki de sorun T cetvelindeydi. Kendimizden 3 yaş küçüklerle birlikte, elimizde T cetveli, A300′lerdeki o sınıfa girmek sinir bozucuydu. Ben son sefer paraya kıyıp, Eminönü’nden Faber Castell‘in çizim setini satın almıştım. O set sayesinde geçmiştim. Bu çizim seti sayesinde, bana yapacak pek bir şey kalmıyordu. Kağıdı yerleştiriyordum içine, o kendi kendine çiziyordu.. Belki de; o kadar zaman harcayıp, paraya kıyacağıma, dersi bizim aktrislerin almadığı gruptan almalıydım. Dersi direk geçerdim…. mi acaba?

Ama o zaman da böyle 2 dost kazanamazdım. Kızlar bu yazıyı okuyorsanız bilin ki, pişman değilim. 6 değil, 16 kez de olsa sizle alırdım (Sanırım 16 tane bonusu da toplamışımdır bu arada). Schoeller ailesini biraz daha zengin ederdik, hepsi bu.. Fazlı Hoca’yı emekli etmiştik, Serpil Çakmaklı’yı da ederdik evelallah.

İnsanın dostlarının olması güzel. Zor günlerinde bir karşılık beklemeden yanında olurlar hep. Aradan yıllar da geçse bilirsin, Gotham City’nin semasına silüeti çakıldığında nasıl ki Batman yardıma koşar, sen daha S.O.S. vermeden dostların hisseder canının yandığını ve sana omuz olurlar. Bu iki şeker, benim 14 yıllık vazgeçemediğim dostlarım. Ve bu dostlarımdan Firuzan, inşaat sektörüne bulaşmayıp, gıda sektöründe kendi işini kurdu. Abisi bildiğim kadarıyla uzun yıllardır ABD’de gıda işi ile uğraşıyordu. Firuzan da bu işi devam ettirme kararı alarak Türkiye’de Olinda Foods şirketini kurdu. Katkısız ve doğal gıda ürünleri konusunda satış yapıyorlar. Zeytinyağları, sirkeler, pekmezler, lokumlar.. Daha neler neler.. Web sitelerinden bakabilirsiniz. (“Aaa, düpedüz tanıtım yazısı yazmış..!” demeyin. Ya ne olacaktı? Elbette ki destek olacağız. Hem size de güzellik yapıyorum. Olinda ürünlerini bir deneyin de görün zeytinyağının Alex’i nasıl olurmuş)

Açıkçası, Firuzan’ın bu kadar kısa sürede böylesine profesyonelce şirketi büyütüp, satış ağını genişletmesine çok büyük saygı duyuyorum. Zaten (teknik resim hikayemizden de anlaşılacağı gibi) sabırlı kızdır. Hedefine ulaşmasını bilir. Ama bu sefer ilk alışta geçti dersi. Üstelik mesai saatlerinin 1/3′ünü siestaya ayırmasına rağmen :)

Geçenlerde Carrefour’da alışveriş yaparken bir anda Olinda Zeytinyağları’nı gördüm. Aklıma Ukrayna ve Rusya günlerim geldi hemen..

Il Patio ile ilk kez Kiev’de yaşadığım dönemde tanışmıştım. Kiev’deki Il Patio, TGI Friday’s ile bitişikti. Sonradan farkettim ki, Ukrayna gibi Rusya’da da hep yanyanalar. “Ulan şansa bak arkadaş” diyecekken anladım; distribütörleri aynıymış meğer. O yüzden yanyanalarmış. Ben en çok ince hamur pizzasını ve salatalarını severdim. Ve elbette pizzanın üzerine döktüğüm acı biberli zeytinyağını da.. Eğer acısı ölçüsündeyse, insanın yemek borusunda tatlı bir acılık bırakıyor ve hiç rahatsız etmiyor. Özlediğim bu tadı, Olinda’nın zeytinyağı sayesinde yeniden tadabiliyorum. Ve biliyorum ki, tamamen doğal ve sağlıklı.. Ah bir de 0 (yazıyla sıfır) kalori olsaydı..!

Son iki yıldır da, işim gereği Rusya’ya sıklıkla gidiyorum. Bazen Moskova’da iç hat aktarma yapıp, diğer şehirlere gittiğim de oluyor. Sheremetyevo’daki bu araları genellikle Il Patio’da geçiriyorum. İtalyan mutfağına bayıldığım için ya da pizzasız yapamadığım için değil. Acılı zeytinyağının pizzayla buluşmasına duyduğum hayranlıktan ötürü.. E bir de kanepeleri rahat, wi-fi var, daha ne olsun?

Madem bu kadar okudunuz bu yazıyı sonuna kadar, o halde doğru web sitesine gidip siparişinizi verin. Bak tekrar veriyorum linki: www.olindafoods.com

Yok ben internetten alışveriş yapmam, korkarım derseniz de Carrefour ya da Mopaş’a uğradığınızda alın.

Ya da yolunuz Mangerie, Namlı, Delicatessen gibi yerlere düşerse, garsondan Olinda Zeytinyağı isteyebilirsiniz. Oralarda ücretsiz tabi ki :)

 

One comment

 • ÜMİT
  July 3, 2012 - 12:15 pm | Permalink

  Senin gibi vefalı arkadaş zor bulunur sanırım :)) helal valla

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  Hit Counter provided by Best Seo Packages