Outliers – Malcolm Gladwell

Bazı insanlar neden daha başarılı olur? Başarıya ulaşmak isteyen herkesin yanıtını merak ettiği bir soru bu. Başarı için kesinlikle çizginin dışına çıkmak gerekiyor. Buradan başarı olarak kastedilen şey kesinlikle olağan başarılar değil. Büyük başarılar.. Gerçekten büyük başarılar.. Peki sıradanlık çizgisinin dışına nasıl çıkabiliriz? Bu kitapta bunun yolu gösterilmiyor, ancak çizginin dışına çıkabilmiş insanların, bunu nasıl başardıkları inceleniyor..

Malcolm Gladwell ismini ilk olarak Boğaziçi Executive MBA eğitimim sırasında duymuştum. O dönem yazarın The Tipping Point isimli kitabını okumuş ve bu kitaptan oldukça yararlı bilgiler edinmiştim. Uzun süredir, yazarın Outliers isimli kitabını okumayı planlıyordum ancak bir türlü diğer kitaplardan fırsat bulamamıştım. Nihayet 2 hafta önce kitaba başladım ve birkaç gün içerisinde de bitirdim. Çok uzun bir kitap değildi, bu nedenle çok uzun süre almadı okuması.

Öncelikle biraz Malcolm Gladwell‘den bahsetmek istiyorum. 1963 yılında İngiltere’de doğmuş. 6 yaşındayken ailesi ile birlikte Kanada’ya taşınmış. Annesi Jamaikalı psikoterapist, babası ise İngiliz matematik profesörü. 1984 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra, ABD’ye taşınıyor ve şu anda da New York’ta yaşıyor. The New Yorker dergisinde köşe yazıları yayınlanan yazar, yıllarca gazetecilik yapmış. Şu ana dek 4 adet kitabı yayınlandı. Bu kitaplardan ilk üçü, 2000 yılında yayınlanan The Tipping Point: How Little Things Make a Big Difference, 2005 yılında yayınlanan Blink: The Power of Thinking Without Thinking ve 2008 yılında yayınlanan Outliers: The Story of Success.

Bu üç kitap da yayınlandığı dönemlerde New York Times’ın en çok satanlar listesinde hep ilk sırada yer aldı. Outliers kitabı tam 11 hafta aralıksız olarak ilk sıradaki yerini korudu. Amazon.com tarafından The Tipping Point isimli kitabı son on yılın en çok beğenilen ilk 10 kitabından birisi olarak ödüllendirildi. Son olarak ise 2009 yılında The New Yorker’da yayınlanan makalelerinden oluşan What The Dog Saw isimli dördüncü kitabı yayınlandı. Son olarak şu bilgiyi de vereyim: Malcolm Gladwell 2005 yılında Time’s dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden birisi olarak tanımlandı. (Hemen hatırlatmak isterim ki, 2006 yılında bu listede Orhan Pamuk da yer alıyordu.)

Outliers kitabı Türkçe’ye Çizginin Dışındakiler ismi ile çevrilerek MediaCat tarafından yayınlanmış. Kitapta genel olarak bazı insanların neden daha başarılı olduğu konusu işleniyor ve bu konu çeşitli örnekler verilerek bazı sebepler ile ilişkilendiriliyor. Örnek vermem gerekirse; Uzak Doğu’luların matematikte neden daha başarılı oldukları, Kanada’da buz hokeyi oyuncuları arasında en başarılı olanların neden yılın ilk üç ayında doğanlar olduğu, ABD’de başarılı avukatların neden hep Yahudi dinine mensup insanlar olduğu, The Beatles ile Bill Gates arasındaki benzerliğin başarılarında neden ortak sebep olduğu gibi konulara dair çok çarpıcı açıklamalar yer alıyor bu kitapta. Başarıya ulaşan insanların bu yolculuktaki hikayelerini inceleyerek, başarının 3 temel gerekliliğinden bahsediyor:

  • Yetenek: IQ, beceri, doğuştan gelen özellikler elbette ki başarıya ulaşmamız için gerekli. Ancak dünyadaki en yüksek IQ’ya sahip insan dahi olsanız, çalışkanlık ve şans ile bunu birleştiremezseniz çizginin dışına çıkma şansınız ne yazık ki yok. Çizginin dışından kasıt, sıradanlıktan çok öteye ulaşarak büyük başarılara ulaşabilmenizdir. Kitapta bu konu ile ilgili de çok çarpıcı örnekler var.
  • Çalışmak: Çizginin dışına çıkabilecek kadar başarı kazanabilmek için yeteneğin yanında elbette çok çalışmak da gerekli. Malcolm Gladwell kitapta “10.000 saat” kavramına çekiyor tüm dikkatimizi. The Beatles’ın pek bilinmese de meşhur olmadan önce Almanya’daki striptiz kulüplerde çalışmaları, Bill Gates’in başarılı olmasının öncesinde yazılım konusunda harcadığı binlerce saat vb. örnekler verebilirim bu konu ile ilgili.
  • Şans: Burada şanstan kasıt, haydi bana büyük ikramiye çıksın da o şekilde başarıya ulaşayım gibi bir şey değil. Yaşadığımız ortamın, başarıya ulaşmamıza katkı sağlayacak bir şekilde olması belirtiliyor. Buz hokeyi lig sistemi, teknoloji çağına girildiği esnada 18-22 yaş aralığında bulunmak ya da o dönemde hiç bir yerde bilgisayar olmamasına rağmen okuyor olduğunuz liseye yapılan bağışlar ile okulda bir bilgisayar laboratuvarı kurulması vb. örnekler verebilirim bu konu ile ilgili.

Kitabı okuyanlar ne dediğimi daha iyi anlayacaklardır. Bu kitabı okumanızı kesinlikle öneririm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages