Uzun Kitaplar Okuyucuyu Yorar mı?

Şu anda okuduğum Buz ve Ateşin Şarkısı serisi sayesinde, bu aralar fantastik edebiyata merak salmış durumdayım. Seri 7 kitap olarak planlanıyor. Yazarı George R. R. Martin şu ana kadar 5 kitabı yayınladı, planlanan 2 kitap ise yakın gelecekte yayınlanacak. Şu aralar serinin ilk kitabının ismi ile bilinen Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisi de hayli popüler.

Bu seri ile ilgili ilerleyen zamanda bir yazı yazmayı düşünüyorum. Ama şimdi başka bir şey yazmak istiyorum.. İnsanlar çok sayıda kitaptan oluşan serileri okurken, patır patır dökülüyorlar. Büyük bir hevesle başlanan bir serinin, devam kitaplarına sıra gelince okur sayısı düşüyor. Okur aradığını bulamamış olabiliyor bazen ve hemen ilk kitabın ardından seriye devam etmeyi bırakıyor. Bazen ise o sabrı göstermek zor olabiliyor. Bunlar hep anlaşılabilir şeyler elbette ki..

Goodreads.com ‘u bilen biliyordur. Bu sitede, şu ana kadar okuduğum kitapları oylayıp, haklarında yorumlar yazabiliyorum. Bundan sonrası için okumayı planladığım kitaplar hakkında yazılan yorumları okuyup, oylama sonucunda almış oldukları puanları inceleyebiliyorum. Türkçe bir benzeri için vikitap.com ‘u önerebilirim.

Fantastik edebiyatın baş yapıtlarından birisi olarak, Zaman Çarkı serisi söylenir. Ve tabi ki Yüzüklerin Efendisi ve Dune serileri de oldukça sağlam yapıtlar. Zaman Çarkı serisi, içlerinde en uzunu. Serinin yazarı Robert Jordan. İlk 11 kitabı Robert Jordan yazıyor. 11. kitabı 2005 yılında yazdıktan sonra, 2007 yılında vefat ediyor. Ancak seri, 2007 yılında 12. kitabı Brandon Sanderson’un yazmasıyla devam ediyor. Elbette ki Brandon Sanderson, Robert Jordan’dan kalma notları kullanarak bu kitapları tamamlıyor. Ve nihayet 8 Ocak 2013 tarihinde, 14. kitabın yayınlanmasıyla da seri sona erecek. Ortalama her kitap 900 – 1.000 sayfadan oluşuyor. Seri toplamda 10.000 sayfanın üzerinde dersem, ne denli uzun olduğu hakkında bir fikre sahip olursunuz sanırım..

Henüz bu seriye başlamadım ama üniversite dönemindeki ev arkadaşım Çağlar, tüm seriyi okumuştu. Onun kütüphanesinden aşina olduğum bu seriyi okuyup okumama konusunda kararsızlık yaşarken, aklıma Çağlar’a danışmak geldi. Ondan gelen olumlu referansa istinaden de, Goodreads.com ‘daki puanlamasına bakayım dedim. Ve 14 kitaplık serinin aldığı oy sayıları dikkatimi çekti..

Yorumsuz:

1- 84.185, 2- 60.509, 3- 55.586, 4- 46.122, 5- 35.685, 6- 34.831, 7- 32.289, 8- 30.366, 9- 28.939, 10- 24.350, 11- 23.865, 12- 29.166, 13- 25.102.. Bakalım 14. kitabı kaç kişi oylayacak?

Grafiğe dökersek;

Grafikten çıkan sonuç süper..! Yapılan oylama sayılarını, kitabın okunma oranı olarak da düşünebiliriz. Bu bizi yanıltmayacaktır..

İlk kitabı okuduktan sonra bırakan kişiler olmuş. Sonrasında ise, yorgunluğa bağlı bir azalma var gibi. Her kitap ortalama 900 – 1.000 sayfa diye düşünürsek, okuyucular elbette ki uzunluğundan dolayı kitaptan vazgeçmiş olabilirler. 12. kitaptaki artışı ise, yazarın 11. kitaptan sonra vefat etmesinin ardından gelen merak olarak yorumlarsak, çok da yanılmayız sanırım. Acaba ben ne yapmalıyım? Seriyi okuyan var mı? Yorumlarınıza açığım :)

9 Comments

 • November 8, 2012 - 12:24 pm | Permalink

  Taht Oyunları serisinin ilk üç kitabını okudum. Beni hiç yormadı. Daha sonra çıkan Kılıçların Fırtınasını’da aldık ve oğlum iki kitabı da okudu. Çok beğendi. Son olarak çıkan iki kitabı da alıp okumayı düşünüyoruz.

 • November 10, 2012 - 1:47 am | Permalink

  Ben de Taht Oyunları ve Kralların Çarpışması bölümlerini okudum. Şimdi sırada Kılıçların Fırtınası ve sonrasında da Kargaların Ziyafeti var. Kargaların Ziyafeti’ni 2 gün önce D&R ‘dan sipariş ettim ve dün elime geçti. Merakla bekliyorum, bakalım neler olacak.. :) Sanırım 5. kitabı da 2013 yazında çevirip, yayınlar Epsilon Yayınları.. Sonrasında ise 6. ve 7. kitapları George R. R. Martin’in bir an önce yazmasını beklemekten başka çaremiz yok gibi gözüküyor..

 • November 11, 2012 - 1:26 am | Permalink

  Bende Kılıçların Fırtınasına başlayacağım. Oğlum benden çok ilerde. Kitapları ve dizisini merakla bekliyor. Kılıçların Fırtınasını çok heyecanlı buldu. Bana “bir an önce oku. Çok daha beğeneceksin.” demekte. Kargaların Ziyafeti daha siparişi vermedik. Ama yakın tarihte vereceğiz. Yalnız yorumlarda Kargaların Ziyafeti adlı birinci ve ikinci kısım kitaplar için sıkıcı denilmiş. Sanıyorum çok fazla tasvir varmış. tasvir sevmeyenler için sıkıcı gelmiş olmalı. Siz dizisini izliyormusunuz? Dizide başarılı.

 • November 12, 2012 - 6:48 pm | Permalink

  Ben dizinin ilk sezonunu izledim. 2. sezonu da izlemek için ipad’ime yükledim ve izlemek için sabırsızlanıyorum. Hatta, acaba önce 2. sezonu izleyip sonrasında mı 3. kitabı okumalıyım? diye düşünüyorum. Karar veremedim. Siz ne önerirdiniz?

 • November 12, 2012 - 11:40 pm | Permalink

  Oğlum bana sizin planladığınız gibi öneriyor. Önce 2. sezonu izleyip, ardından Kılıçların Fırtınasına başlamayı ama ben yarın kitaba başlamayı istiyordum. Kızım harici sabit diske geçirdi. Bizde tv de o şekilde izliyoruz.

 • November 14, 2012 - 12:22 pm | Permalink

  Bana da en mantıklısı, oğlunuzun önerdiği gibi geliyor.. Ben de ipad’ime yükledim, fırsat buldukça izleyeceğim. Bu sırada da Hermann Hesse ‘nin bir iki kitabını okuyacağım. Oğlunuzun da bir blogu var mı?

 • November 15, 2012 - 12:31 am | Permalink

  2. sezonu izlemeye dün başladım. 5. bölümü bitirdim. Bence Kılıçların Fırtınasından önce izlemem iyi oldu.

  Hermann Hesse ‘in hiç bir kitabını henüz okumadım. O kadar çok okunacak kitaplar var ki… Acaba ömrüm “okumayı düşündüğüm kitapları okumaya yetecek mi?” diye düşünmeden edemiyorum.
  Onur bey, oğlumun blogu yok.

 • June 25, 2013 - 2:44 pm | Permalink

  müzik seçimleriniz harika hiç değiştirme ihtiyacı duymadım sayfayı açık bıraktım ve dinliyorum çok hoş hepsini zevkle dinliyorum ….

 • June 30, 2013 - 7:08 am | Permalink

  Tekrar çok teşekkür ederim :)

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  Hit Counter provided by Best Seo Packages