Zeka Seviyesi – Sinan Çetin

Bu sabah kahvaltıdan önce okuduğum bir haberden sonra, hem güldüm hem de sinirlendim. Sinan Çetin, kendince PKK’yı bitirecek bir formül oluşturmuş. Bu formüle göre, zorunlu askerliği kaldırıp yerine profesyonel askerlik getirmek sayesinde kazanılacak parayla PKK’yı satın alıp, milletçe bu problemden kurtulabilirmişiz. Profesyonel askerlik sistemi için gerekli bütçeyi de, bedelli askerlik sayesinde oluşturabilirmişiz.

Bunu söyleyen birisinin, yaptığı bazı kabuller olmalı, şüphesiz. Ama görünen o ki, Türkiye’nin dış borcunu kapatmak amacıyla rakı sofrasında 3. kadehten sonra yapılan hesaplara benzer bir hesap yapmış Sinan Çetin.

Aşağıdaki haberi Hürriyet Gazetesi’nden aldım:

Malatya’da kısa dönem askerlik yapan Tarkan ve Mustafa Sandal örneklerinden yola çıkan yönetmen, “Mustafa Sandal’ı, Tarkan’ı askere alsan ne, almasan ne… Tarkan askerde patates soysa ne olur, soymasa ne olur” dedi.

Çetin, yeni sistem için bir de formül önerdi: “Askere giden 4 milyar maaş alır. Nereden alır parayı, askere gitmeyenden. Bu kadar basit. Bunun için ekonomiye de ihtiyaç yok. Hiç askerlik yapmamak için 1 milyon dolar ödemeye hazır bir sürü insan var benim tanıdığım… 10 gün askerlik 500 bin dolar, 20 günlük 200 bin dolar, 1 aylık 100 bin dolar, 2 aylık 10 bin dolar falan diye gider liste… Biz hesapladık, 33 milyar dolar yapıyor. Git PKK’yı satın al, konu kapandı!”

Habere çok güldüm. Sinan Çetin’in hesap konusundaki yeteneğine imrendim. Kendine olan güvenine ise hayran kaldım. “Bu kadar basit. Bunun için ekonomiye de ihtiyaç yok.”. Tövbe tövbe :)

Kendince bir ödeme skalası da oluşturmuş. En yüksek bedel 1 milyon $. En düşük ise 10 bin $. Hadi diyelim ki ortalama 100 bin $ verilecek. 33 milyar $’ı denkleştirmek için kaç kişinin bu parayı ödeyip askere gitmesi gerekiyor? 330.000 kişinin! Bu rakam da Sinan Çetin komik duruma düşmesin diye 100 bin $ kabulüyle. 20 bin $ kabulü ile bu sayı 1.650.000 kişiye çıkar.

Olaya başka bir açıdan bakalım. Hadi herkes 1 milyon $ versin. Türkiye’de kaç dolar milyoneri var? Merrill Lynch’in 2011 raporunda, Türkiye’de 37.900 dolar milyoneri olduğu söyleniyor. Her bir $ milyoneri askere gitmemek için 1 milyon $ verir mi? Elbette ki vermez.. Zaten bu 37.900 kişinin yaklaşık 8.000′i malvarlığı 1 milyon $’ın hemen üzerinde olanlar. 1 ile 5 milyon $ arasında olanların sayısı ise 31 bin. İnsanlar varını yoğunu harcayıp, askerlikten kaçmaz herhalde. Kalan 6.900 kişiden de, eminim ki en çok 1.000 kişi verir 1 milyon $’ı.

Bedelli askerlik fiyatları hesaplanırken de, devlet gelirini maksimize etmek amacıyla bir optimizasyon yapılıyor. Fiyat da buna uygun olarak çıkartılıyor. Öyle 5-10 ayrı seçenek de olmaz. İşin bokunu çıkartmamak lazım. Turkcell’den tarife seçer gibi, askerlik tarifesi seçecek değiliz. Sinan Çetin’e göre seçilebiliyor ya neyse..

En son bedelli askerlik yasasından yaklaşık 30 bin kişi yararlandı. Bedel de 30 bin TL idi. 1999′da ücret 15 bin TL idi ve yararlanan 72 bin kişi olmuştu. 1992′de 32 bin kişi, 1987′de ise 18 bin kişi yararlandı. 1999′da en yüksek katılım sağlanmış. Bedelli askerlikten yararlananların çoğu üniversite mezunları. Bu mezunlar askerliklerini izin kullanmamak şartıyla, kısa dönem yaparlarsa 5 ay 5 günde bitirebiliyorlar artık. Ben de o şekilde yaptım. Benimle birlikte askerlik yapan üniversite mezunlarının %94′ü de kısa dönem yaptılar. Yani en Sinan’cıl hesabın dahi yakınından-uzağından geçmiyor.

Çok merak ediyorum, 33 milyar USD nasıl ortaya çıktı? Hangi sıfatla böyle demeç verebiliyor? Ve bu müthiş hesabı yapabilmek amacıyla kurduğu ekip kaç kişiden oluşuyor? Baksanıza, “Biz hesapladık” diyor. Adam resmen ekip kurmuş.. Ancak ekibin yaptığı hesap ne yazık ki 30 kat fazla çıkıyor.

Bu soruları, Sinan Çetin’e soracak kimse de olmayacak. Çünkü kimse kaale almayacak yaptığı açıklamaları. Ama o her yıl ortaya çıkıp, böyle saçma açıklamalarına devam edecek. Bunun yerine terör örgütüne doğrudan destek mesajı verse, daha cesurca olurdu diye düşünüyorum. Zira, düşünce yapısı ve kimleri desteklediği herkesce bilinmekte olan bu kişinin, imaj anlamında kaybedeceği bir şey yok, diye düşünüyorum.

Ve bir de merak ettiğim, Tarkan’ın ya da Mustafa Sandal’ın benden ne farkı olduğu? “Onlar patates soysa ne olacak” mış..! Ben soysam ne olacak? Ya da bu yazıyı okuyan, “Sen” , “Senin Baban” , “Senin Abin” , “Senin Kardeşin” soydu da ne oldu? Futbolcuların milyonlarca dolar para kazanıp da, iş devlete vergi vermeye  geldiğinde benden çok daha düşük vergi verdiği bir ülkede, yakında albüm çıkaranlar askerlikten muaf tutulursa hiç şaşırmam. Kimse sesini çıkarmıyor nasıl olsa. Allah’ın her günü 5-10 asker şehit düşüyor. “Bıçak kemiğe dayandı” edebiyatından öteye gidemiyoruz. Bize her şey müstehak!

Bir de şunu merak ediyorum: Sinan Çetin nefes alsa ne olur, almasa ne olur? Gereksiz oksijen tüketimi.. Gereksiz karbondioksit salınımı.. Bence başka bir şey kattığı yok şu dünyaya..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages