Before Midnight

Before MidnightBu hafta vizyona giren Before Midnight filminin afişini gördüğümde, “ben bu filmin ismini bir yerlerden anımsıyorum ama nereden?” şeklinde düşünürken buldum kendimi. Sonra aklıma bir anda bu filmin Before Sunrise ve Before Sunset filmleri ile alakalı olabileceği geldi. Hemen bir google kontrol ve bingo! Doğru tespit..! Serinin 3. filmi karşımızda..

Sevgili dostum Onur Yazgan’ın Blog‘unda daha önce Before Sunrise ve devamı olan Before Sunset ile ilgili yazıları okuduğumda, her iki filmi izlemek için heveslenmiştim. İzlenecek filmler listeme eklemiş olsam da, neden bilmiyorum filmleri sipariş etmeyi bir şekilde atlamışım. Yazgan’ın anlata anlata bitiremediği bu aşk filmi serisini izlemeye yeniden karar verdim. Öncelikle D&R’dan ilk iki filmi sipariş edip, ardından da film vizyonda iken sinemada 3. filmi izlemeyi planlıyorum.

İlk iki filmi IMDB sayfasında yaklaşık 90′ar bin kişi oylamış. Her iki film de 8.0/10 puan almış, ki bu puan IMDB’ye göre bir hayli yüksek olarak değerlendirilebilir. 3. filmi henüz 10 bin kişi oylamış ve puanı 8.5/10. Bu puan zamanla 8.0 – 8.2 civarına gelecek olsa da, filme gelen olumlu yorumlar ve yüksek puanlar nedeni ile filme dair beklentim bir hayli yükseldi. Filmlerin IMDB sayfalarını incelemek isterseniz, ilk paragrafta gerekli linkler mevcut.

Film ile ilgili olarak dikkatimi çeken ilk şey; filmlerin arasında 9′ar yıl olması.. Bakalım bu bilinçli olarak izlenmiş bir yol mu? Filmleri izlediğimde belki bununla ilgili bir ipucu yakalayabilirim. Buradan da bir tahminde bulunayım. Eğer yönetmen seriye 4. bir filmle devam edecekse, bence bu film 2022 yılında, “Sahur’dan Evvel” ismi ile çekilebilir. Aradan geçen yıllarda Jesse din değiştirip Müslüman olmuş, Celine’i de etkilemiştir. Celine de geçmişteki günahlarına tövbe etmiş, türbana girerek kelime-i şehadet getirmiştir. 6 ay kadar sonra, uzun bir süredir Pazar ayinlerinde Jesse’yi göremeyen Peder Jonathan, Celine’i arar. Yıllardır her Pazar gördüğü çiftin Evanjelik olmasından endişe eden Peder; Celine’e, neden Pazar ayinlerinde kendilerini göremediğini sorar. Karşılığında Jesse’nin artık Pazar ayini yerine Cuma namazına devam ettiğini öğrenince çılgına dönen Peder Jonathan’ın dudaklarından şu soru süzülür; “Peki ama neden?”. Celine’den gelen, “Onu bize değil, yönetmen Richard Linklater’a soracaksın. Güneşin doğuşu, Güneşin Batışı ve Geceyarısı’ndan sonra 4. filmi çekmek için başka isim bulamadı.” cevabı zavallı Peder’in acı gerçek ile yüzleşmesine neden olmuştur: Öğlene kadar uyuması ile meşhur Yönetmen Linklater, ne seher vakti ne de kuşluk vakti diye bir vakit olduğundan haberdardır. Bu nedenle aklına Before Dawn ismi gelmemiş, gelememiştir..

Sonuç olarak; Yazgan’ın değerlendirmelerine güveniyor ve benim için oldukça kıymetli olan 294 dakikamı bu uğurda feda etmeye hazır olduğumu ilan ediyorum. Eğer filmleri beğenmezsem belki giden 294 dakikayı geriye getiremem ama dvd’ler için 18 TL, sinema için de frigo ve su dahil 27 TL olmak üzere, toplamda 45 TL’yi Yazgan kardeşimden söke söke alacağımdan, başta kendisi olmak üzere kimsenin endişesi olmasın :)

Bu arada ilk iki film ile ilgili Yazgan’ın yorumlarını okumak isterseniz, ikinci paragrafta gerekli linkler mevcut. Herkese iyi seyirler..!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages