Orhan Pamuk – YKY Transferi

Orhan Pamuk - Yeni Kitap KapaklariBugün Kanyon’da bir gencin elinde Orhan Pamuk’un yeni kitabını görünce aklıma hafta sonu gazetede yeni çıkacak kitabı ile ilgili okuduğum röportaj geldi. Röportaja konu olan yeni kitabın çıktığını düşündüm.

Akşam Kanyon’dan eve gelirken akşam yemeğimi yemek için Akmerkez’e uğradım. Yemekten sonra da Remzi Kitabevi’ne uğradım. “Orhan Pamuk’un yeni çıkan kitabını almak istiyorum” diye sordum. Kitabın henüz o gün mağazaya geldiğini öğrendiğimde, çok sevdiğim bu yazarın son kitabını Türkiye’de okuyacak ilk okurlardan birisi olacağımı düşünerek mutlu oldum. Kasada ödeme yaparken kitabın fiyatını duyunca da şaşırdım. 6 TL..

Bunun en az iki katı bir fiyat beklerken, 6 TL’lik fiyatı duymak beni şaşırttı. Şaşkınlığım, kitabın arka cildindeki yazıyı okumamla son buldu. Hafta sonu yayınlanan röportajda bahsi geçen, yakın tarihte çıkacak olan Kafamda Bir Tuhaflık isimli kitabın öncesinde çıkan Ben Bir Ağacım isimli hazırlık kitabıymış benim satın aldığım kitap.

Doğrusu çok da şaşırtmadı bu durum beni. Türkiye’deki yazarlar arasında marketing kavramına önem veren ilk isimlerden birisidir bana göre Orhan Pamuk. 2008 ya da 2009 ‘da yayınlanan Masumiyet Müzesi’nin öncesinde bir çok TV programına katılıp, satışa çıkmak üzere olan bu kitabının tanıtımını yapmıştı Pamuk. Ukrayna’da yaşadığım dönemde, bu tanıtım söyleşilerinden birisini NTV’de izlemiş ve ertesi ay Türkiye’ye gittiğimde kitabı hemen satın almıştım. Bir sonraki Türkiye ziyaretim sırasında da Orhan Pamuk ile havalimanında denk gelip, tanıştığım hikayeyi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Şimdi ise, ön hazırlık kitabı çıkartılarak yeni bir marketing stratejisi izlendiğini düşünüyorum. Uygulanan bu yeni strateji bir miktar farklı olsa da, satış fiyatı beni oldukça mutlu etti. Malum, Orhan Pamuk yıllardır kitaplarının yayınlandığı İletişim Yayınları’ndan birkaç ay önce ayrılıp, YKY ile anlaşmıştı. İletişim’i İhsan Oktay Anar’ın da yayıncısı olması sebebi ile çok seviyor olduğum için, Orhan Pamuk’un YKY’na transferini sıcak karşılamamıştım. Üstüne dün D&R’ın vitrininde, eski kitapların yeni YKY baskılarındaki kapakları gördüğümde rahatsızlığım daha da artmıştı. Yeni kapak stilini hiç beğenmeyip, kalitesiz bulmuştum.

Ancak uygulanan yeni fiyat, gerilen sinirlerimi bir miktar yatıştırdı diyebilirim. Bundan sonraki YKY’li yeni yazım hayatında Orhan Pamuk’a içten başarılar dilerim. Bu arada esas kitabı da sabırsızlıkla bekliyoruz..!

Edit: Az evvel Idefix’ten yaz kampanyası ile ilgili e-mail geldi. Kitabı Idefix’ten sipariş verirseniz, 3.9 TL’ye geliyor..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by Best Seo Packages