Şarkı Söyleyen Kadın – Nawal Marwan

incendiesBir ağıttır savaşlara, farklılıklara yakılan. Bir yıkımdır, zaman geçse de insanın peşini bırakmayan. Bir matematik sorusudur, bir artı birin bir edip edemeyeceğini soran. Bir sondur, şok edip yüze sert bir tokat atan. Bir başlangıçtır, “hep beraber olmaktan daha güzel bir şey yoktur” diye haykıran. Bir filmdir, yedinci sanatı taçlandıran..

Türkçe’ye İçimdeki Yangın olarak çevrilmiş olan Incendies isimli filmin başlığının altına “laertes” bu şekilde yazmış. Bundan daha güzel bir giriş yapamayacağım için kendisinden alıntı yaparak başladım yazıya.

Film 2010 Kanada-Fransız ortak yapımı. Filmin yönetmeni Denis Villeneuve bir gün Lübnan asıllı Kanada’lı yazar Wajdi Mouawad’ın yönettiği bir tiyatro oyununu izliyor ve çenesine yumruğu yiyor. Bu filmi izlediğimde aynı yumruğu ben de yedim. Yumruk sertti, üstelik bir tane de değildi..

Film askerler tarafından saçları kesilen çocukların olduğu bir sahne ile başlıyor. Arkadan ise tanıdık bir müzik geliyor. You and Whose Army? Giriş müziği Radiohead’den olunca, ilk sahneye de bu kadar yakışınca daha öncesinde hiçbir şekilde haberdar olmadığım bu filme dair beklentilerim elbette ki arttı. Film boyunca olayların geçtiği ülkenin ismi verilmiyor.  Filmde dönem dönem belirtilen şehir isimleri ise tamamen kurmaca. Ancak filmin belirli bir bölümünün 1975-1990 yılları arasındaki iç savaş sırasında Lübnan’da geçtiği su götürmez bir gerçek.

Müslüman ve Hristiyan topluluklar arasındaki problemlerin ortasında Nawal Marwan isimli Hristiyan bir Arap kadının başından geçen hikayeyi konu alıyor film. Nawal ölürken, ikiz çocukları Jeanne ve Simon’a bir vasiyetname bırakıyor. Ve çocuklarından yıllarca sakladığı bir gerçeği onlara bildiriyor. Jeanne ve Simon’un öldü sandıkları babaları aslında ölmemiştir. Üstelik bir de ağabeyleri vardır. Ve Nawal, çocuklarından babaları ve ağabeylerini bulup, onlara ayrı ayrı yazdığı iki mektubu kendilerine teslim etmesini istiyor. Bu isteği yerine getirilene kadar da mezarına mezar taşı konulmamasını vasiyet bırakıyor.

Bundan sonraki hiçbir detayı vermeyeceğim. Sadece bir iki replik paylaşacağım. Siz filmi sadece izleyin. Mutlu bir gününüzü seçmeyin izlemek için. Sonrası emin olun ki birkaç gün boyunca mutsuz geçecek. Yumrukları siz de yiyeceksiniz çenenize. Bıçak sizin de kalbinize saplanacak defalarca. O düğümlenmeyi siz de hissedeceksiniz boğazınızda. Nawal’ın neden Şarkı Söyleyen Kadın olduğunu anlayacaksınız. Ve Simon’un, Jeanne’a sorduğu “Bir artı bir, bir eder mi?” sorusunun cevabını bulacaksınız.. Şu cümlelerin anlamlarını bulacaksınız..

“Babanı arıyorsun ama daha annenin kim olduğunu bilmiyorsun.”

“Ölüm asla hikayenin sonu değildir. Her zaman bir iz kalır.”

“- Charbel dayım yazdıklarıyla, barışı sağlamayı amaçlıyordu. Buna inanıyordu. Ama hayat bana başka şeyler öğretti.
+ Peki, şimdi ne yapacaksın?
-  Hayatın bana öğrettiklerini ben de düşmanlarıma öğreteceğim.”

Yönetmen Villeneuve için de bir iki şey söylemek istiyorum. İnsanları mutsuz ederek etkileyen bir çok film çekildi ve bunları elbette ki hepimiz izledik. Yönettiği bir filmi ilk kez izlediğim Villeneuve’in bu filmde kolaya kaçmadığını düşünüyorum. Sahneleri detaylıca göstererek insanların hisleri ile oynamamış, duygularını sömürmemiş. Sadece hikayeyi aktarmış.

Üstelik öyle hüngür hüngür de ağlatmıyor. Şok ediyor! Üzüyor! Sonra tekrar şok ediyor ve tekrar üzüyor. Ağlamaya fırsat dahi bulamıyorsunuz. 2 saat 20 dakika süren filmde sürekli bu hisleri yaşıyorsunuz. Bazen sıkıldığınızı da hissedebilirsiniz. Ama emin olun, o son 20 dakika için değil 2, 22 saat bile izlenir..

Son sözüm de; filmi daha önce izlememiş ve bu yazı sonrasında ilk kez izleyecek olanlara: Sizi kıskanıyorum..

4 Comments

 • June 21, 2013 - 6:20 pm | Permalink

  Çok güzel bir inceleme..eline sağlık

 • June 21, 2013 - 7:22 pm | Permalink

  Çok teşekkür ederim kardeşim. Blog’daki 100. yorumu yazdığın için, haftaya iş çıkışı bir yemek kazandın :)

 • psychicsurgent
  September 16, 2013 - 12:17 am | Permalink

  Birartıbirbiredermi?

 • September 16, 2013 - 8:36 am | Permalink

  Eder :)

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  Hit Counter provided by Best Seo Packages